V úvodu knihy jsou stručně vysvětleny příčiny bolestí zad, možnosti jejich terapie a autoterapie a význam pohybové aktivity v jejich léčbě. Čtenáři se seznámí i s možnostmi autodiagnostiky vadného držení těla, zkrácených a oslabených svalů apod. Pozornost je věnována aktivitám běžného života, jako je sed, stoj, zvedání a nošení břemen apod., a také problematice ergonomie a jejího významu pro prevenci a terapii bolestí zad. Jedna kapitola je zaměřená na vhodné a nevhodné sportovní aktivity při bolestech zad a zásady jejich provádění.
Hlavní část knihy tvoří zásobník více než 150 cviků s přesným popisem jejich účinku a provedení. Cviky jsou rozděleny podle účinku na protahovací, posilovací, uvolňovací a balanční, a rovněž podle úseků páteře a svalových skupin, na které jsou zaměřeny. Jsou popsána i dechová a relaxační cvičení.
Výhodou publikace je názornost doporučovaných postupů a tedy možnost pochopení a aplikace popisovaného cvičení sportovci i nesportovci. Má využití jak v preventivní oblasti, tak v oblasti klinické. Rovněž se dá využít jako podpůrný studijní materiál pro odborníky v oblasti sportu, tělesné výchovy a fyzioterapie.
Základní údaje o knize:
- úplný název: Cvičení na bolavá záda, 2., rozšířené a doplněné vydání
- autor: PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.
- nakladatelství: Grada
- rok vydání: 2018
- počet stran: 200
- rozměr: 167 x 240 mm
- typ: brožovaná bez přebalu lesklá
Autoři:
PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D. je absolventka oboru fyzioterapie, specializace somatopsychoterapie, na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Postgraduální studium a rigorózní řízení absolvovala tamtéž. V roce 2015 úspěšně zakončila habilitační řízení v oboru kinantropologie na FSpS MU v Brně a byl jí udělen titul docent. V současné době pracuje jako docent na VŠTVS Palestra. Odborně se věnuje především problematice fitness a psychologických aspektů fitness, psychosomatice a psychosomatickým vztahům v oblasti pohybového aparátu. Je dlouholetou lektorkou kurzů pro instruktory.